Odszkodowanie za wypadek na motorze – szkoda osobowa

Odszkodowanie za wypadek na motorze – szkoda osobowa

9 czerwca 2020 0 przez administrator

Wielu motocyklistów kojarzy odszkodowanie z OC jedynie ze zwrotem pieniędzy za zniszczony pojazd. Warto jednak podkreślić, że finansową rekompensatę z tej polisy można również otrzymać za poniesione szkody osobowe. Więc jeśli w wypadku na motorze odnieśliśmy obrażenia ciała, możemy starać się o wypłatę odpowiedniej sumy zadośćuczynienia nie tylko z NNW, ale również ubezpieczenia OC sprawcy. Tego typu rekompensata może być o wiele wyższa, niż ta z prywatnej polisy, trzeba jednak o nią odpowiednio się postarać.

Motocykl a szkoda osobowa – kto określa wysokość odszkodowania powypadkowego?

Składając wniosek o odszkodowanie powypadkowe z OC za szkody osobowe poniesione w wyniku wypadku na motorze, to zazwyczaj uczestnik zdarzenia samodzielnie określa wartość należnej rekompensaty. Należy pamiętać, że tego typu wniosek składa się dopiero po zakończeniu procesu leczenia, chyba że trudno określić termin, w którym zakończy się długotrwała rehabilitacja. Warto zbierać wszelkie dowody zakupu lekarstw oraz paragony i faktury za zabiegi, sesje terapeutyczne czy opiekę medyczną. Wszystkie te materiały posłużą jako dowody i uzasadnienie w walce o najwyższą możliwą rekompensatę. By móc ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy za szkody osobowe, musimy otrzymać od winowajcy numer jego polisy. Po wypadku, nawet gdy nie odczuwamy żadnego bólu czy dyskomfortu, najlepiej od razu udać się do lekarza. Następnie składamy do odpowiedniego ubezpieczyciela wniosek z określonym przez nas żądaniem finansowym.

Jakie koszty powinien zwrócić ubezpieczyciel?

Możemy starać się m.in. o: zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, ból i cierpienie, zwrot poniesionych kosztów leczenia, lekarstw, opieki medycznej, rentę, jednorazowe świadczenie na przekwalifikowanie się czy wyrównanie utraconego zarobku. Ważne jest, by starając się o odszkodowanie z OC za szkody osobowe podkreślić, jak wypadek wpłynął na nasze dalsze zdrowie i życie. Poszkodowani powinni więc szczegółowo wyjaśnić różnice w codziennym funkcjonowaniu przed i po wypadku oraz jakie są z tym związane przewidywania na najbliższą przyszłość. Pismo o odszkodowanie powypadkowe powinno skupiać się nie tylko na uszczerbku fizycznym zdrowia, ale również na aspektach psychicznych.