Odszkodowanie za wypadek na drodze, w którym zginęła bliska osoba
9 czerwca 2020Gdy w wypadku samochodowym zginie jeden z członków naszej rodziny, możemy ubiegać się zarówno o odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej. Możliwy jest także zwrot kosztów pogrzebu oraz renta, jeśli na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny. Rekompensata związana z wypadkiem śmiertelnym powinna obejmować nie tylko poniesioną krzywdę moralną, ale i kwestię pogorszenia się sytuacji finansowej najbliższych ofiary. Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka, matki czy ojca jest jednorazowo wypłacanym świadczeniem na wniosek poszkodowanego.
Komu przysługuje odszkodowanie np. za śmierć babci w wypadku komunikacyjnym?
Ustawodawca nie określa precyzyjnie, kogo należy uznać za osobę bliską ofiary wypadku. W gronie tym mogą znaleźć się: dzieci, rodzice, rodzeństwo, małżonek, ale również osoby pozostające w faktycznym pożyciu, np. konkubenci. Należy podkreślić, że odszkodowanie za wypadek śmiertelny otrzymają wyłącznie osoby, które pozostawały w silnej więzi emocjonalnej z ofiarą i u których zdarzenie to spowodowało psychiczne cierpienie. Rodzina oraz bliscy nie otrzymają odszkodowania, jeśli to spokrewniona z nimi ofiara spowodowała wypadek.
Kto wypłaca odszkodowanie za śmierć córki, syna lub rodziców?
Gdy minie już pierwsza trauma związana z bolesną stratą, bliscy osoby tragicznie zmarłej w wypadku komunikacyjnym powinni zatroszczyć się o otrzymanie odpowiedniego odszkodowania. Nie wszyscy wiedzą, że jest ono wypłacane z polisy OC sprawcy zdarzenia. Nie dotnie więc bezpośrednio jego finansów, chyba że towarzystwo ubezpieczeniowe zastosuje wobec sprawcy regres. Jeśli nie da się ustalić osoby, która przyczyniła się do śmiertelnego wypadku, odszkodowanie zostaje wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Walcząc o zadośćuczynienie i inne świadczenia po tragicznym zdarzeniu, warto zdecydować się na pomoc ekspertów z kancelarii. Dzięki temu odszkodowanie za śmierć syna, córki lub innego członka rodzimy może być o wiele wyższe, niż to początkowo proponowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.