Odszkodowania powypadkowe za uszczerbek na zdrowiu
9 czerwca 2020Gdy w wypadku samochodowym uszkodzony zostanie wyłącznie pojazd, możemy mówić o dużym szczęściu. Olbrzymia ilość takich zdarzeń kończy się niestety uszczerbkiem na zdrowiu kierowcy lub pasażera i żmudną walką o odszkodowanie powypadkowe. Zawsze w takiej sytuacji na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na spokojny oraz efektywny powrót do zdrowia, ale w końcu dojdzie do momentu, w którym będziemy musieli zmierzyć się z ubezpieczycielem i odzyskać pieniądze wydane na leczenie.
Warszawa – jakie koszty powinno pokryć odszkodowanie?
Ubiegając się o odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu musimy zadbać o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Gdy ktoś zostanie ranny, wtedy na miejscu wypadku zjawi się policja, która sporządzi notatkę z całego zajścia. To pierwszy dokument, który będziemy mogli wykorzystać w ubieganiu się o rekompensatę. Kolejne dowody popierające nasze roszczenia zbierzemy w trakcie hospitalizacji i dochodzenia do pełni sił oraz po wyjściu ze szpitala. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu może przybrać różną formę i wysokość w zależności od tego, jakie szkody ma naprawić.
Przede wszystkim zwracane są koszty leczenia. W ich skład wchodzą: konsultacje lekarskie, sesje terapeutyczne, rehabilitacja, dojazdy do placówek medycznych czy opieka nad poszkodowanym. Jeśli obrażenia są poważne i trwałe może zostać orzeczona również renta. Poszkodowany ma prawo także ubiegać się o zwrot utraconych dochodów w czasie, kiedy z powodu uszczerbku na zdrowiu był niezdolny do pracy zarobkowej lub został z niej zwolniony oraz kosztów przekwalifikowania, jeśli w wyniku odniesionych obrażeń nie może dalej wykonywać swojego zawodu. Odszkodowanie powypadkowe obejmie również szkody psychiczne, rekompensując tym samym poniesione cierpienie.
Co jeszcze ma wpływ na wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Podczas ustalania wysokości odszkodowania powypadkowego za uszczerbek na zdrowiu znaczenie mają również takie czynniki, jak wiek czy płeć osoby poszkodowanej. Utrata szans w wyniku wypadku samochodowego na wymarzoną pracę czy realizowania pasji będzie miała większe znaczenie dla osoby młodej. Co do płci – np. uraz miednicy będzie o wiele groźniejszy dla kobiety, która może mieć problemy z późniejszym zajściem w ciążę. Czynniki pomagające ustalić wysokość rekompensaty dopełnia kwestia określenia przez lekarza orzecznika procentowego uszczerbku na zdrowiu.